MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Upały, noce tropikalne i burze. IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami i burzami dla woj. lubelskiego

Anna Paszkowska
Małgorzata Genca
Upały nie opuszczają całego województwa lubelskiego. Przyszły wakacje, a lato rozgościło się w regionie, w taką pogodę chce się być tylko nad wodą. Nie każdy może na to sobie pozwolić, obowiązki wzywają. Jak poradzić sobie w upały?

Upały w woj. lubelskim

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie przed upałami. Od czwartku (27 czerwca) na termometrach zobaczymy temperaturę ok. 30 stopni Celsjusza. Lokalnie może wynieść nawet 32 stopnie Celsjusza. Upalne dni wiążą się też z przelotnymi opadami i burzami.

- Prognozuje się upały. W czwartek i piątek całym województwie lubelskim prognozuje się 30 stopni Celsjusza. W sobotę będzie gorąco, ale do 28 stopni maksymalnie. Ale w niedzielę ponownie będą upały do 32 stopni nawet - powiedziała synoptyk IMGW Iwona Śmigrodzka.

Nie tylko dni będą upalne, czekają nas też noce tropikalne. Ostania taka noc z aktualnej prognozy będzie z niedzieli na poniedziałek. Wtedy w Lublinie odnotujemy 21 stopni nocą.

- Noc tropikalna jest wtedy, kiedy temperatura minimalna nie spada poniżej 20 stopni Celsjusza - wytłumaczyła Śmigrodzka.

Pogoda sprzyja burzom. Nad Lublinem i całym województwem może zagrzmieć. Trzeba liczyć się z nawałnicami, podobnymi do tych z ubiegłego weekendu.

Jak radzić sobie w takie upały?

W upalne dni najbardziej narażone są małe dzieci do lat trzech, osoby powyżej 60 roku życia oraz obciążone głównie narządu krążenia i układu oddechowego.

W takie dni najlepiej wychodzić tylko w godzinach rannych i późnych, popołudniowych oraz nie przebywać na słońcu. Przed wyjściem na dwór trzeba używać kremu z filtrem 50 SPF, a ubiór powinien być w jasnych kolorach i zawierać nakrycie głowy. Nie można zapominać o piciu wody - to co najmniej 2 litry, a osoby dorosłe nawet do 3 litrów. Wysiłek fizyczny również powinien zostać ograniczony.

W przypadku narażenia się na poparzenia słoneczne zalecane jest stosowanie maści i emulsji przeznaczonych do oparzeń. Znane są też zwykłe sposoby takie jak chłodne okłady czy kefir, który stosowały nasze babcie i nadal pomaga w ukojeniu bólu.

Kiedy dojdzie do poparzenia słonecznego powinno się unikać słońca przez 2-3 dni, można stosować leki przeciwbólowe (paracetamol) oraz nawadniać się. W przypadku zaburzeń świadomości trzeba zgłosić się do lekarza.

Jak pomagać, kiedy ktoś zasłabnie?

Najpierw powinno zacząć się od ułożenia osoby w pozycji bocznej bezpiecznej. Jeżeli ocknie się, trzeba podać picie. W przypadku, kiedy pojawiają się mroczki przed oczami i zacznie robić się niedobrze dla bezpieczeństwa dobrze byłoby usiąść lub kucnąć, gdyż w przypadku osunięcia zneutralizuje to upadek. Jeżeli osoba, która zasłabła i do minuty nie odzyskała świadomości, trzeba poinformować służby ratunkowe.

Fontanna to nie basen

Co roku powraca także temat kąpieli dzieci w lubelskich fontannach, szczególnie na placu Litewskim. Mimo to rodzice nadal nie zwracają na to uwagi i zabierają tam swoje pociechy. Sanepid przestrzega, że kąpanie się w takim miejscu może być groźne dla zdrowia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Upały, noce tropikalne i burze. IMGW wydało ostrzeżenia przed upałami i burzami dla woj. lubelskiego - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na szczebrzeszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto